Българското Черноморско крайбрежие започва от нос Картал при държавната граница

...
 Българското Черноморско крайбрежие започва от нос Картал при държавната граница
Коментари Харесай

Красивите носове на българското Черноморие

 Българското Черноморско крайбрежие стартира от нос Картал при държавната граница с Румъния и приключва при устието на Резовска река при границата с Турция. Дължината на крайбрежието е 354 км, от които 200 км съставляват плажна линия, покрита с пясък. Физикогеографски, зоната обгръща крайбрежието, в това число и част от шелфа и сушевата линия, която има широчина от 10 до 40–50 км надлежно в зоната на Балкана и на Странджа.

Морските фарове на България

Красивите плажове на България

Oстров Света Анастасия - българският " Алкатраз "

 Северното крайбрежие е завършекът на Добруджанското плато, което в северната си част е със стръмна брегова линия. При Дуранкулак и Шабла има обширни пясъчни плажове и няколко крайбрежни езера, при Тюленово, Камен бряг и нос Калиакра брегът е стръмен, формиран от червенообагрени твърди сарматски варовици и конгломерати, които се спускат 70 метра надолу до морето. Край Балчик и Каварна, варовиковите скали се прорязват от гористи долини. Релефът на крайбрежието към курортите Албена и Златни пясъци е хълмист, с типично изразен свлачищен, стъпаловиден темперамент. Лонгозните гори при устието на Батова река бележат началото на Франгенското плато. На юг от Варна са присъщите за северната част лонгозни гори, изключително гъсти край устието на река Камчия.

 Стара планина потъва в Черно море при нос Емине, разделяйки условно бреговата линия на южна и северна част. Южното крайбрежие е познато с неговите необятни и дълги плажове за разлика от северното, което има каменист релеф.

Карталбурун (от турски - орлов нос) е нос в северната част на черноморското ни крайбрежие.

В непосредствена непосредственост до носа на север има различен нос - Урсусбурун. Двата носа постоянно се възприемат като един и служат като бариера сред северния и южния плаж на Дуранкулак. Урсусбурун ( " нос на неприятния шанс " ) носи названието сиот 1877г., когато поданици от близките села, подгонени от башибозуците, се събират на носа да търсят помощ от преминаващите задгранични параходи.

Ша̀бла е нос на българското черноморско крайбрежие, най-източната точка на България.

Намира се на 6 км източно от град Шабла. Бреговете му са стръмни и са с височина 8– 10 м. През 1856 година по френски план е издигнат морски фар. Той е най-старият морски фар по българското черноморско крайбрежие. Със своите 32 м височина е и най-високият фар в страната.

Открити са остатъци от пристанището и вълнолома на античния град Карон Лиман.

 Нос Калиакра се намира на Северното Черноморие, в най-югоизточната част на Добруджанското плато. Разположен е покрай село Българево, на 12 км от Каварна. Носът е вдаден на 2 км в морето и наподобява на полуостров. Особено красиви са отвесните му скали, които се спускат на 70 метра надолу до морето. Заливът на носа съставлява чудесно естествено леговище при стихия за минаващите кораби. Има музей, ресторант, морски фар, параклис, метеорологична станция и морската радиолокационна станция.

Галата е скален нос в Северното черноморие. Той се намира на към 4 км от Варненското езеро и е вдаден в Черно море.

Легенда споделя за морската русалка Галатея, в която безумно бил влюбен едноокият циклоп Полифем. Тя обаче обичала красивия овчар Акис. Полифем бил налегнат от жестока ревнивост и по тази причина откъртил голям камък и го хвърлил по Акис. Той обаче се трансформирал в избистрен поток и потекъл към морето при своята Галатея.

 Нос Емине е най-източната последна точка на Старопланинската верига. Намира се на 14 км от град Обзор. Скалният нос разделя Българското крайбрежие на южно и северно. Брегът там е доста рисков за мореплаване, тъй като скалния нос е обкръжен от стотици подводни и стърчащи над водата скални формирания. В региона на нос Емине се намират останките от крепостта Емона и Средновековен манастир.

Нос Акин е дълъг и стеснен и се намира на Черно море, в северния завършек на полуостров Акра, Бургаски залив, в непосредствена непосредственост до Черноморец. Стари имена на носа са: " Афиболо " и " Св. Никола ". Брегът му е с височина сред 10 и 20 метра над морското равнище.

Носът е лобното място на 15 български военни моряци от екипажа на торпедоносеца " Смели ", който попаднал в мощен щорм на 19.05.1943 година През 1998 година е повдигнат мемориал в памет на починалите. 

 Вдаден във вътрешността в морето, Маслен нос е ситуиран в най-източния ръкав на Странджа планина. Заобиколен е от големи плажове и се намира близо до град Приморско. Обитаван е още в древността. Посетителите ще могат да виждат остатъци от античният град Ранули. Голяма част от Маслен нос е офицаално предпазена територия, считана за естествена забележителност. В региона се намира и тракийското светилище Бегликташ.  Нос Кафка или Кабата се намира на към 10 км от Бургас, на Южното черноморие. На носа има рибарска хижа. Името на носа произлиза от турско време, когато в Крайморие се е намирал чифлик със същото име, зависещ непосредствено на османския султан. След освобождението е служил като бежански лагер. Под водата към носа има карстови пещери, вкаменелости и скални формирания.  Нос Арапя е ситуиран сред курортите Лозенец и Царево. Има известна и красива плажна линия с три дребни залива - огромен плаж, дребен плаж и миден залив. На единия залив е ситуиран къмпинг. Нос Арапя е желано място за сърфистите, защото постоянно има мощен вятър.  Нос Света Агалина е по-малко прочут спрямо всички останали по българското Черноморие. Разположен е южно от Созопол, покрай к.к. Дюни и прави усещане с нетипичната си форма. В скалите се е образувал толкоз стеснен процеп с дължина към 20 метра, че е допустимо прекосяване единствено с дребна лодка. Водата тук не е подобаваща за плуване, защото има доста медузи.  Нос Червенка се намира до Черноморец, на 1км от центъра му. Той е предпазена територия като естествена забележителност с неповторими скални формирания. Близо до носа са неповторимия плаж на къмпинг Градина, Царския плаж, островите Св. св. Иван и Петър и още.
Източник: uchiteli.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР